POWER TOOLS
DEWALT 12V MAX BRUSHLESS XR® SUB COMPACT DRILL DRIVER (BARE) DCD701N
- S190-02
Description:
Product Overview
The DCD701 12V XR drill driver is designed for precision applications like small pilot holes, but also can handle up to a 20mm drill bit into Timber. Small enough to fit in the tightest places at only 152mm long and enough power to get the job done with 57.5Nm of torque and a 2 speed transmission. It also features a bright LED positioned on the foot to illuminate all work areas.
Additional Features
- Efficient brushless motor gives 15% more runtime than previous generation
- Only 1kg (tool only) for ultimate portability and ease of use
- 15 position adjustable torque control for consistent screw driving into a variety of materials
- 10mm single sleeve keyless chuck with automatic spindle lock for quick and easy bit change
| Technical Specifications | |
| Voltage | 12V |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 0-425 / 1500 rpm |
| Max Torque | 57 nm |
| Chuck Capacity | 10 mm |
| Max Drilling Capacity in Wood | 20 mm |
| Max Drilling Capacity in Metal | 10 mm |
| LED Light | Yes |
| Weight Without Battery | 1 kg |
| Included | |
| Belt Hook | Yes |
| ***Batteries and Chargers NOT included | |
P327B Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 190-02-DCD701N | 1 / 1 |