CORDED
DEWALT 1600W SDS-MAX 10KG 17.5J L-SHAPE DEMOLITION HAMMER D25881K
- S215-02
Product Overview
The DEWALT D25881K is a robust, 10 kg demolition hammer tailored for challenging concrete and masonry tasks. It boasts a powerful 1600 W motor that delivers an impressive 17.5 J impact energy, with a striking 1,060 to 2,160 BPM range for effective material break-up. The ergonomic L-shape design supports both horizontal and vertical orientation, enhancing work flexibility and operator comfort.
Additional Features:
- Electronic variable speed and impact energy control
- 12 chisel positions to tailor the orientation of flat chisels
- SDS max® toolholder for a wide variety of readily available accessories
- 360° adjustable side handle
| Technical Specifications – D25881K |
| ||
| Power Input | 1600 W |
| |
| Impact Energy | 17.5 Joules |
| |
| Blows per Minute (BPM) | 1,060 – 2,160 BPM |
| |
| Tool Holder | SDS-Max |
| |
| Vibration Control | Active Vibration Control® (Perform & Protect) |
| |
| Vibration (Chiseling) | 14.9 m/s² |
| |
| Weight | 10 kg |
| |
| Dimensions (L x W) | 559 mm x 282 mm |
| |
|
| |||
| Included | |||
| Carrying Case | Yes | ||
| Multi-position side handle | Yes | ||
P336A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 215-02-D25881K | 1 / 1 |