Products
DEWALT TOUGHSYSTEM 2.0 - METAL, PLASTIC FOLDING TROLLEY 1-70-324
- S252-02
Description:
Product Overview
DEWALT® TOUGHYSTEM® DS Carrier. Durable metal construction, with heavy duty wheels for tough terrain 3 adjustable brackets allow for a tailored configuration of the boxes 80Kg capacity on the brackets, 120kg capacity on the tote plate. Use with the DEWALT® TOUGHSYSTEM® range to create a storage system that€™s as unique as your profession or trade.
Additional Features
- MAXIMUM LOAD: Steps - 79kg
- WHEELS: Rubber wheels 8 inch
- BACK COMPARTMENT: For longer tools such as a 26 inch saw
- METAL TROLLEY: For loading materials and heavy loads
| Specifications | |
| Do the Modules Disconnect from Each Other | Yes - Splits to 5 Modules |
| Organizer Lid | No |
| On Wheels Product Type | Rolling Workshop |
| Weight Capacity [Metric] | 150 Kg |
| Product Width [Metric] | 68.5 cm |
| Product Height [Metric] | 111.3 cm |
| Lockable | No |
| Product Weight [Metric] | 19 Kg |
| Loading Capacity [Metric] | 120 Kg |
| Number of Wheels | 2 |
| On Wheels Type | Rolling Workshop |
| On Wheels | Yes |
| Depth [Metric] | 51.4 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Is it a Set | No |
| Packaging | Carton |
| Product Length [Metric] | 50.8 cm |
P340 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 252-02-170324 | 1 / 1 |