Products
DEWALT TSTAK - SOFT TOOLS ORGANISER DWST83541
- S253-02
Description:
Additional Features
- Strong Structure with 1680 Denier Ballistic Nylon and rivet enforcements Thick and sturdy with a durable construction for maximum strength and resistance to wear and tear
- Padded back For comfort of use
- Padded shoulder strap fo Easy carriage of tools
- Rubber handle for Comfortable grip when holding by hand
- Metal measure tape holder for Quick access to tape
- Hammer Holder for Easy Access to hammer at work
- Electrical tape strip for Easy visibility and finding of electrical tape
| Specifications | |
| Weight Capacity | 18 Kg |
| System Connectivity | TSTAK |
| Product Width | 24 cm |
| Capacity | 9.8 l |
| Soft Storage Product Type | Tool Organisers |
| Product Height | 38 cm |
| IP Rating | no |
| Lockable | No |
| Product Handle Type | Carry Handle & Shoulder Strap |
| Wheels | No |
| Standards/Norms | yes |
| Open/Closed | Open |
| Depth | 24 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Waterproof Base | Yes |
| Reinforced Panels & Rivet Construction | Yes |
| Product Length | 29 cm |
| Is it a Set | No |
| Packaging | Carton |
P341 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 253-02-DWST83541 | 1 / 1 |