Products
DEWALT TSTAK - IP54 MOBILE STORAGE BOX DWST83347
- S251-03
Description:
Product Overview
TSTAK IP54 Mobile Storage Box. TSTAK IP54 Deep Box. LOCKABLE - Via Padlock (Not Included) For Added Security. HEAVY DUTY METAL FRONT LATCHES - increasing strength, durability and longevity. METAL-PIN SIDE LATCHES - allowing TSTAK modules to be connected together. The metal pin design provides longer life. IP54 WATERSEAL - Providing Water And Dust Protection
Additional Features
- HEAVY DUTY METAL FRONT LATCHES - increasing strength, durability and longevity
- METAL-PIN SIDE LATCHES - allowing TSTAK modules to be connected together. The metal pin design provides longer life
- IP54 WATERSEAL - Providing Water And Dust Protection To Tools And Fixings Inside The Box
- 50KG LOAD CAPACITY
- TELESCOPIC HANDLE - For Easy Transportation Of Heavy Tools. It Also Conveniently Slides Back Into The Toolbox Body For Easy Storage
- 7" DURABLE WHEELS - Allowing heavy tools to be transported easily across longer distances
Includes
- (1) HALF SIZE INTERNAL TOTE TRAY - For Easy Access to Key Hand Tools, Fixings and Power Tool Accessories
| Specifications | |
| System Connectivity | TSTAK |
| Modules - Deep Bin | Yes x 1 |
| Do the Modules Disconnect from Each Other | No |
| Product Width | 512 mm |
| Hinge Material | Metal Hinge |
| Product Height | 635 mm |
| IP Rating | IP54 |
| Lockable | Yes |
| Number of Wheels | 2 |
| Size (On Wheels) | Medium |
| Latch Material | Metal Latch |
| On Wheels | Yes |
| Standards/Norms | yes |
| V-Groove for Timber | No |
| Depth | 435 mm |
| Number of Pieces | 1 |
| Product Length | 512 mm |
| Is it a Set | No |
| Packaging | Carton |
P339 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-03-DWST83347 | 1 / 1 |