Products
DEWALT TSTAK - IP54 MOBILE BOX BUNDLE DWST83411
- S251-04
Description:
Product Overview
DEWALT TSTAK IP54 MOBILE BOX BUNDLE. TELESCOPIC HANDLE - For Easy Transportation Of Heavy Tools. It Also Conveniently Slides Back Into The Toolbox Body For Easy Storage HALF SIZE INTERNAL TOTE TRAY - For Easy Access to Key Hand Tools, Fixings and Power Tool Accessories. LONG ALUMINIUM TOP CARRY HANDLE - For the ultimate durability.
Additional Features
- LONG ALUMINIUM TOP CARRY HANDLE - For the ultimate durability
- ORGANIZER TOP COMPARTMENT (NOT IP Rated) - For easy access to fixings and small tools
- DEWALT TRACKER READY - Fixing point built into the TSTAK box to allow a DEWALT Tracker to be installed and the box tracked via DEWALT Tool Connect
- HEAVY DUTY METAL FRONT LATCHES - increasing strength, durability and longevity
- METAL-PIN SIDE LATCHES - allowing TSTAK modules to be connected together. The metal pin design provides longer life
- IP54 WATERSEAL - Providing Water And Dust Protection To Tools And Fixings Inside The Box
- 50KG TOTAL LOAD CAPACITY (50kg - Mobile Box, 30kg Shallow Box, 20kg organizer)
- LOCKABLE - Via Padlock (Not Included) For Added Security (excludes organizer)
Includes
- (1) HALF SIZE INTERNAL TOTE TRAY - For Easy Access to Key Hand Tools, Fixings and Power Tool Accessories
- (1) Removable Cups In The Organiser
| Specifications | |
| Organizer Lid | Yes |
| Weight Capacity | 50 Kg |
| System Connectivity | TSTAK |
| Product Width | 43.5 cm |
| Hinge Material | Metal Hinge |
| Product Height | 69.1 cm |
| IP Rating | IP54 |
| Drawer | No |
| Lockable | No |
| Product Weight | 9.9 Kg |
| Product Handle Type | Carry Handle |
| Wheels | Yes |
| Internal Organizers | Yes |
| Latch Material | One Touch Metal Plastic Latch |
| Standards/Norms | yes |
| Depth | 333 mm |
| Number of Pieces | 3 |
| Product Weight Gross | 9.9 Kg |
| Product Length | 51.2 cm |
| Is it a Set | Yes |
| Packaging | Carton |
P339 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-04-DWST83411 | 1 / 1 |