Products
DEWALT TOUGHSYSTEM 2.0 - TWO-DRAWER MODULE DWST83529
- S251-13
Description:
Product Overview
Whether it is attached to other units, on a Tough System trolley, mounted on van racking, or stored in a workshop. These deep drawers give instant access to tools without the removal of other modules.
Additional Features
- COMPATIBLE: With Tough System® 1.0 & 2.0
| Specifications | |
| Organizer Lid | No |
| Product Width [Metric] | 535 mm |
| Drawer | Yes - 2x |
| Product Height [Metric] | 305 mm |
| Lockable | Yes |
| Loading Capacity [Metric] | 20 Kg |
| Product Handle Type | No Handle |
| Wheels | No |
| Product Weight Gross [Metric] | 9.1 Kg |
| Is it a Set | No |
| Product Length [Metric] | 330 mm |
| Tote Tray | No |
P340 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-13-DWST83529 | 1 / 1 |