Products
DEWALT TOUGHSYSTEM 2.0 - THREE-DRAWER MODULE DWST08330
- S251-14
Description:
Product Overview
Transport small tools and accessories in the DEWALT® TOUGHSYSTEM® 2.0 3-Drawer Toolbox. Featuring 3 quick-close drawers and ball-bearing metal slides to allow for smooth operation, this unit provides convenient access to your essentials on the jobsite. Add to your customizable DEWALT portable storage solution by stacking this durable unit to any existing DEWALT® ToughSystem® module.
Additional Features
- Quick-Close Drawers – Securely shut drawers with a quick-latching mechanism
- One-Touch Release – Attach and remove additional storage units with patented auto-connect side latches
- Customizable Solution - Connect and stack TOUGHSYSTEM® 2.0 modules to create a customized storage solution
- Total Load Capacity – 43.5 lbs./19.8 kg. per drawer capacity
| Specifications | |
| Organizer Lid | No |
| Weight Capacity [Metric] | 19.8 Kg |
| Product Width [Metric] | 313 mm |
| Toolboxes Product Type | Plastic Toolboxes |
| Capacity [Metric] | 25 l |
| Hinge Material | Metal Hinge |
| Product Height [Metric] | 320 mm |
| Lockable | No |
| Product Weight [Metric] | 9.34 Kg |
| Drawer | Yes - 3x |
| Latch Material | Plastic Latch |
| Internal Organizers | No |
| Product Handle Type | Carry Handle |
| Wheels | No |
| V-Groove for Timber | No |
| Product Weight Gross [Metric] | 10 Kg |
| Number of Pieces | 1 |
| Tote Tray | No |
| Product Length [Metric] | 554 mm |
| Packaging | Sticker |
P340 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-14-DWST08330 | 1 / 1 |