Products
DEWALT TOUGHSYSTEM 2.0 - DS450 - IP65 MOBILE BOX DWST83295
- S251-10
Description:
Product Overview
Navigate the toughext jobsites with the 8 in. wheels of the DS450 ToughSystem 2.0 Rolling Toolbox. Its patented auto-connect side latches allow one-hand operation. It also has 2-piece metal wire front latches for added durability when securing tools inside of the box. This toolbox offers 20% more tool storage* when used with DS166 and DS300 as part of a tower. It is IP65 rated for dust and water resistance and has a 130 Kg load capacity. The toolbox has a removable inner tray for optimal organization. The ToughSystem 2.0 Rolling Toolbox is compatible with all ToughSystem products.
Additional Features
- NEW EASYCLOSE METAL WIRE FRONT LATCHES - Providing Easy One Handed Operation
- NEW AUTO STACKING LATCHES - Intuitive, Easy To Use And Time Saving Latches For Connecting Modules Together
- NEW WIDER & STRONGER HANDLES - Better Ergonomics and Stronger
- NEW HALF MODULE COMPATIBILITY- Allowing Half Width Modules To Be Connected To The Box
- NEW DEWALT TRACKER READY - Internal fixing point allows DEWALT Tracker to be installed and box tracked via DEWALT Tool Connect
- NEW METAL REINFORCED PADLOCK EYE - Providing Superior Security To The Contents
- NEW NAME PANEL INSERT - Allowing Boxes To Be Labelled Up By End Users For Easy Identification Of Contents
| Specifications | |
| Handle Type | Metal pull-out handle |
| Organizer Lid | No |
| On Wheels Product Type | Rolling Workshop |
| Color | Black/Yellow |
| Internal Dimensions W x D x H | 49.0 x 34.0 x 35.2 |
| Product Width | 554 mm |
| System Connectivity | TOUGHSYSTEM |
| Capacity | 60 l |
| IP Rating | IP65 |
| Product Height | 685 mm |
| Lockable | Yes |
| Loading Capacity | 70 Kg |
| Number of Wheels | 2 |
| Product Handle Type | Metal |
| On Wheels Type | Rolling Workshop |
| On Wheels | Yes |
| Standards/Norms | yes |
| Product Length | 500 mm |
| Modules - Deep Toolbox | Yes x 1 |
P340 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-10-DWST83295 | 1 / 1 |