Products
DEWALT TOUGHSYSTEM 2.0 - DS400 - IP65 DEEP BOX DWST83342
- S251-09
Description:
Product Overview
The ToughSystem 2.0 DS400 Toolbox comes with patented auto-connect side latches for easy one-hand operation. Its 2-piece metal wire front latches add durability when securing tools inside. It is IP65 rated for dust and water resistance and has a 50 Kg load capacity. The toolbox has a removable inner tray for optimal organization. The ToughSystem 2.0 Toolbox is compatible with all ToughSystem products.
Additional Features
- NEW HALF MODULE COMPATIBILITY: Allowing Half Width Modules To Be Connected To The Box
- NEW WIDER & STRONGER HANDLES: Better Ergonomics and Stronger
- DEWALT® TRACKER READY: Fixing point built into the TSTAK® box to allow a DEWALT® Tracker to be installed and the box tracked via DEWALT® Tool Connect
- NEW METAL REINFORCED PADLOCK EYE: Providing Superior Security To The Contents
- NAME PANEL INSERT: Allowing Boxes To Be Labelled Up By End Users For Easy Identification Of Contents
| Specifications | |
| Organizer Lid | No |
| Product Width [Metric] | 554 mm |
| Toolboxes Product Type | Metal Plastic Toolboxes |
| Capacity [Metric] | 55 l |
| Hinge Material | Metal Hinge |
| Drawer | No |
| Product Height [Metric] | 408 mm |
| Lockable | Yes |
| Product Weight [Metric] | 19 Kg |
| Loading Capacity [Metric] | 50 Kg |
| Latch Material | Metal Latch |
| Wheels | No |
| Number of Pieces | 3 |
| Product Weight Gross [Metric] | 19 Kg |
| Is it a Set | No |
| Product Length [Metric] | 371 mm |
| Tote Tray | No |
P339 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-09-DWST83342 | 1 / 1 |