Products
DEWALT 800W 26MM 2KG 2.6J 3 MODE SDS+ HAMMER D25133K
- S215-01
Description:
Product Overview
With a innovative Extreme2 tip design, DEWALT SDS Plus Extreme Drill Bits power through masonry, concrete, and more with a high grade carbide tip that maximizes bit life. An optimized flute design allows efficient debris removal.
Additional Features
- Impact-stop for drilling in wood, steel, ceramic and screwdriving applications
- Mechanical clutch eliminates sudden high-torque reaction should the bit jam
- Electronic variable speed for total control in any application
- Ergonomic rubber coated back handle design for improved comfort in use
- Rounded ergonomic industrial design allows easy and comfortable handling in any application
- Improved sealing for maximum protection from dust ingress ensuring long tool life
- Output air slots designed to protect users
| Technical Specifications | |
| Power Input | 800 W |
| No Load Speed | 0-1500 rpm |
| Beats Per Minute | 0-5500 bpm |
| Impact Energy (EPTA) | 2.6 J |
| Optimum Drilling Capacity In Concrete | 4-16 mm |
| Max Drilling Capacity In Concrete and Masonry | 4-26 mm |
| Max Drilling Capacity In Wood | 30 mm |
| Max Drilling Capacity In Metal | 13 mm |
| Max Drilling Capacity In Core Bit | 50 mm |
| Tool Holder | SDS-Plus |
| Weight | 2.6Kg |
P336 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 215-01-D25133K | 1 / 1 |