Products
DEWALT 20V MAX XR® BRUSHLESS SUB COMPACT BANDSAW IN TSTAK (4.0AH X2) DCS377M2T
- S169-03X
Product Overview
Take on overhead and one-handed cutting applications with this lightweight ATOMIC™ 20V MAX* Band Saw. Weighing only 3.0 kg (6.6 lbs.) and featuring an integrated guard, this band saw has a 46 mm (1-3/4 in.) cut capacity for cuts in small-sized metal diameters. The variable-speed trigger and dial allow the speed to be adjusted to match a range of applications. Ideal for tough jobsites, this tool is LANYARD READY™
Additional Features
- Variable Speed Dial allows user complete control in all materials applications
- Designed for one handed use, unit is well balanced and easy to handle in all orientations including overheadSmooth cuts leaves surfaces burr-free
- Blade release lever with wrench and single point tracking adjustment.
- Metal latch secures the pivoting guard when opened for easy blade changes.
- LANYARD READY™ Compatible.
Applications
- Cutting Conduit
- Cutting Black Iron Pipe
- Cutting Strut Cutting Rebar
- Cutting Threaded Rod
- Cutting Metal Studs
| Technical Specifications – DCS377 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Cutting Capacity [Metric] | 46 mm |
| Depth [Metric] | 46 mm |
| Power | 330W |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 3.0 kg |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Hex Wrench | Yes |
| 14/18 TPI Variable Pitch Bi‑Metal Blade | Yes |
P325A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 169-03X-DCS377M2T | 1 / 1 |