Products
DEWALT 20V MAX XR® BRUSHLESS JIGSAW (4AH X2) DCS334M2T
- S167-01
Product Overview
EXPERIENCE POWER™ with advanced XR® tools. Take on a wide variety of jobs with this 20V MAX* XR® Cordless Jig Saw that features an efficient motor, powerful performance, and extreme runtime. Designed with 4-position orbital action that delivers optimal cutting in a variety of materials, this saw has an all-metal, lever-action keyless blade clamp for quick blade changes and minimal downtime.
Additional Features
- Variable speed trigger and dial provide precise speed control
- All-metal, lever-action keyless blade change allows for quick and easy t-shank blade changes
- Integrated dust blower helps clear line of sight while cutting
- 4-position orbital action provides control of cut quality and speed
- All-metal, keyless shoe bevel with detents at 0°, 15°, 30°, and a positive stop at 45° for easy adjustment
- No-mar shoe cover to help protect work surface from scratches
- Accepts t-shank jig saw blades for optimal holding power and professional results
| Technical Specifications – DCS334 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed Rate | 0 - 3,200 SPM |
| Stroke Length | 26 mm |
| Bevel Capacity | 0°/15°/30°/45° with detents and positive stop at 45° |
| Max. Cutting Capacity (Wood) | 135 mm |
| Max. Cutting Capacity (Aluminium) | 25 mm |
| Max. Cutting Capacity (Steel) | 10 mm |
| Blade Type | T-Shank |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 2.1 kg |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Dust Port | Yes |
| Anti-Scratch Shoe Cover | Yes |
P324A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 167-01X-DCS334M2T | 1 / 1 |