Products
DEWALT 20V MAX XR® BRUSHLESS COMPACT RECIPROCATING SAW (4.0AH X2) DCS367M2T
- S168-01X
Product Overview
The DCS367 18V XR Compact Reciprocating Saw is a lightweight, compact saw designed to make cutting in between studs and in other tight spots easier than with traditional reciprocating saws. Features a DEWALT XR brushless motor and a variable speed trigger delivering up to 2,900 strokes per minute, this saw is fast and efficient. It also features a keyless, lever-action 4-position blade clamp for quick and easy blade changes in four directions for a variety of applications including flush cutting. A bright LED light is included to illuminate dark work areas. Bare unit, batteries and charger sold separately.
| Technical Specifications – DCS367 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed Rate | 0 - 2,900 SPM |
| Stroke Length | 28.6 mm |
| Max. Cutting Capacity [Steel Section & Pipes] | 100 mm |
| Max. Cutting Capacity [PVC] | 130 mm |
| Max. Cutting Capacity [Wood] | 280 mm |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 2.4 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
P324A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 168-01X-DCS367M2T | 1 / 1 |