Products
DEWALT 20V MAX XR BRUSHLESS 3/8'' & 1/2'' SEALED HEAD RATCHET (4.0AH X2) DCF510M2T
- S161-10X
Product Overview
Engineered with the professional in mind, the 18V XR 3/8" & 1/2" Sealed Head Ratchet has the power, versatility, and durability, needed on the job. This cordless ratchet has a brushless motor that delivers 102Nm of max torque and a no-load speed of 0-300 RPM to fasten and remove stubborn nuts and bolts. Maximise versatility with the ability to quickly swap between interchangeable 3/8" and 1/2" square drive anvils for a variety of applications, as well as quickly change from forward/reverse for efficient working. The sealed head design and glass-filled nylon tool housing is designed to help prevent damage from automotive oils and solvents found on the job. Brighten your workspace with the integrated LED light and prevent accidental tool activation using the tool's trigger lock.
|
| Technical Specifications – DCF510 | |
|
| Voltage | 20V MAX (18V) |
|
| Battery Type | Lithium-Ion |
|
| No-Load Speed | 0-300 RPM |
|
| Max Torque | 102 Nm |
|
| Drive Sizes | Interchangeable 3/8 in. and 1/2 in. square drive anvils |
|
| Ratchet Head Type | Sealed Head |
|
| LED Light | Yes |
|
| Brushless Motor | Yes |
|
| Weight Without Battery | 1.2 kg |
|
| ||
| Included | ||
| Battery | 2 X 4.0 Ah | |
| Charger | 1 pc DCB1104 | |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) | |
P319 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-10X-DCF510M2T | 1 / 1 |