Products
DEWALT 20V MAX XR®BRUSHLESS 1/2" HOG RING 1626NM IMPACT WRENCH IN TSTAK (5.0AHx2) DCF961P2T
- S161-09X
Product Overview
Complete tough jobs utilizing the power of the 20V XR 1/2" High Torque Impact Wrench. Delivering 1,626 Nm of torque and 2,372 Nm of breakaway torque, up to 71% more than DCF899, making it ideal for heavy-duty fastening applications. After 4 seconds of impacting, the tool automatically provides an increase in power to aid in loosening stubborn fasteners. Other features such as PRECISION WRENCH mode, to help prevent overtightening and fastener run-off, a 4-speed mode select to easily change speeds, and LED brightness are included to help maximise efficiency and productivity on the jobsite.
| Technical Specifications – DCF961 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Anvil Size and Type | 12.7mm ( 1/2" ) Hog Ring Anvil |
| No-Load Speed | 0-1,200 RPM |
| Max Tightening Torque | 1,626 Nm |
| Max Breakaway Torque | 2,372 Nm |
| Max Impact Rate | 1,890 IPM |
| Speed Settings | 4 modes (including Precision Wrench™ control) |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 3.5 kg |
| Included | |
| Battery | 2 X 5.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
P319 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-09X-DCF961P2T | 1 / 1 |