Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® XRP FVA HAMMER DRILL/DRIVER 112NM (6ah FVx1, 4ahx1) DCD999T1M1T
- S160-07X
Product Overview
Take advantage of more power with 20V MAX* tools featuring FLEXVOLT ADVANTAGE™ tool technology. Designed to tackle your most challenging applications, this 20V MAX* 1/2 in. Cordless Hammer Drill delivers up to 42% more power** when paired with FLEXVOLT® batteries.
| Technical Specifications – DCD999 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Gear: 0-500 RPM |
| 2nd Gear: 0-1,500 RPM | |
|
| 3rd Gear: 0-2,250 RPM |
| Impact Rate | Low: 0-8,500 BPM |
|
| Medium: 0-22,550 BPM |
|
| High: 0-38,250 BPM |
| Max Torque | 126 Nm |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm |
| Max Drilling Capacity | Wood: 55 mm |
| Metal: 15 mm | |
|
| Masonry: 13 mm |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.6 kg |
| Included | |
| Battery | 1 X FLEXVOLT® 20V/60V MAX 6.0 Ah + 1 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |
| Side Handle | Yes |
P316 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 160-07X-DCD999T1M1T | 1 / 1 |