Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® RECIPROCATING SAW (4.0AH X2) DCS382M2T
- S168-02X
Product Overview
The DCS382 Reciprocating Saw is a lightweight, compact saw designed for a wide range of construction and demolition applications. The brushless motor helps to provide more run time to help you get the job done. It also features a keyless blade clamp for quick and easy blade changes and a bright LED light to illuminate dark work areas.
Additional Features
- SPEED CONTROL AND COMFORT: Two finger variable trigger design offers ease of use.
- INCREASED VERSATILITY: Two position blade clamp allows for flush cutting.
- FLEXIBLE OPERATION: Pivoting shoe helps to stabilize the saw against the workpiece throughout the cut.
- QUICK BLADE CHANGES: Twist action keyless blade clamp.
- BRIGHT LED: For improved visibility in dark areas.
| Technical Specifications – DCS382 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed Rate | 0 - 3,200 SPM |
| Stroke Length | 29 mm |
| Max. Cutting Capacity [Steel Section & Pipes] | 130 mm |
| Max. Cutting Capacity [PVC] | 160 mm |
| Max. Cutting Capacity [Wood] | 300 mm |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 2.3 kg |
|
| |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
P325 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 168-02X-DCS382M2T | 1 / 1 |