Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® PLANER (BARE) DCP580N
- S165-01
Description:
Product Overview
The DCP580 is an 18V cordless planer that can cut up to a maximum depth of 2mm in one pass with a rebate cut depth of 9mm. It features a fine adjustment dial with 0.1mm increments to ensure accurate cuts and is fully Air Lock compatible. Bare unit, batteries and charger sold separately.
Additional Features
- Large twin blade drum with TCT blades for high quality surface finish
- On-board blade storage and Torx key enable fast blade change and minimise downtime
- Large front and rear shoe for improved stability
- Compatible with AirLock dust extraction system
|
| Technical Specifications – DCP580 | |
|
| Voltage | 20V MAX (18V) |
|
| Battery Type | Lithium-Ion |
|
| No-Load Speed | 0 – 15,000 RPM |
|
| Maximum Depth of Cut | 2 mm |
|
| Planing Width | 82 mm |
|
| Rebating Depth | 9 mm |
|
| Shoe Length | 295 |
|
| Drum Diameter | 48 mm |
|
| Brushless Motor | Yes |
|
| Weight Without Battery | 2.5 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | ||
| Included | ||
| Guide fence | Yes | |
| Wrench | Yes | |
|
|
| |
P323 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 165-01-DCP580N | 1 / 1 |