Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® 1/2" HOG RING IMPACT WRENCH (BARE) DCF891N
- S161-06
Product Overview
The DCF891 18V XR Impact Wrench with Hog Ring Anvil was designed to easily handle various fastening projects. Get up to 812Nm of fastening torque and 1084Nm of max breakaway torque in a 175mm long body with this compact power tool that offers easy maneuverability without sacrificing power. Choose between 4 modes to allow for reliable high-level performance, operability, and versatility. Dark work areas are no problem with this Cordless Impact Wrench, which comes with an LED work light for visibility in dimly lit spaces.
|
| Technical Specifications – DCF891 | |
|
| Voltage | 20V MAX (18V) |
|
| Battery Type | Lithium-Ion |
|
| Anvil Size and Type | 12.7mm ( 1/2" ) Hog Ring Anvil |
|
| No-Load Speed | 0-2,000 RPM |
|
| Max Tightening Torque | 812 Nm |
|
| Max Breakaway Torque | 1084 Nm |
|
| Max Impact Rate | 3,250 IPM |
|
| LED Light | Yes |
|
| Brushless Motor | Yes |
|
| Weight Without Battery | 1.67 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | ||
| Included | ||
| Belt Hook | Yes | |
P318 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-06-DCF891N | 1 / 1 |