Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS ATOMIC™ IMPACT DRIVER (BARE) DCF850N
- S161-03
Description:
Product Overview
Tackle tough jobs and maneuver in small spaces with the ATOMIC™ 20V MAX* 3-Speed 1/4 in. Impact Driver. At less than 4 in. (front to back), this Impact Driver features 1,825 in-lbs. of torque and 3,250 rpm for driving large screws.
| Technical Specifications – DCF850 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Mode: 0-1,000 RPM |
| 2nd Mode: 0-2,800 RPM 3rd Mode: 0-3,250 RPM | |
| Max Impact Rate | 3,800 IPM |
| Max Torque | 206 Nm |
| Speed Settings | 3-speed |
| Tool Holders | 6.35 mm (1/4”) |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.0 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Belt Hook | Yes |
P316A Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-03-DCF850N | 1 / 1 |