Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS ATOMIC™ HAMMER DRILL DRIVER (3.0AH X2) DCD709L2
- S160-04
Product Overview
A powerful yet compact 20V Max hammer drill driver, with a length of just 175mm and a 2 speed brushless motor that delivers 65Nm of torque and extended runtime, this drill is capable of even the most demanding applications. Other features include a foot LED for better workpiece illumination and a belt hook for easy carrying when not in use.
| Technical Specifications – DCD709L2 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Gear: 0-450 RPM |
| 2nd Gear: 0-1,650 RPM | |
| Impact Rate | Low: 0-7,650 BPM |
| High: 0-28,050 BPM | |
| Max Torque | Hard: 65 Nm |
| Soft: 26 Nm | |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm |
| Max Drilling Capacity | Wood: 30 mm |
| Metal: 13 mm | |
|
| Masonry: 13 mm |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.2 kg |
| Included | |
| Battery | 2 X 3.0 Ah |
| Charger | 1 pc |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |
P315 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 160-04-DCD709L2 | 1 / 1 |