Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS 4" SLIDE SWITCH SMALL ANGLE GRINDER WITH KICKBACK BRAKE (BARE) DCG405N
- S162-01
Description:
Product Overview
Get better performance, runtime and less service costs with DCG405 brushless angle grinder. The electronic clutch reduces kick back in the event of a stall and the electronic brake ensures the disc stops quickly and safely.
| Technical Specifications – DCG405 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 0-9000 RPM |
| Max Disc Diameter | 100 mm |
| Spindle Thread | M 10 |
| Switch Type | Slide Switch |
| Electronic Brake | Yes |
| Soft Start | Yes |
| Electronic Clutch | Yes, reduces the kickback reaction in the event of a pinch or stall |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.7 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Side Handle | Yes (2-Position Side Handle) |
| Guard | Yes |
| Blade Wrench | Yes |
P319A Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 162-01-DCG405N | 1 / 1 |