Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS 24MM SDS-PLUS ROTARY HAMMER (5.0AH X2) DCH273P2
- S164-06
Product Overview
The 20V MAX* XR Brushless 1 in. Rotary Hammer is a high-performance drill powered by a brushless motor and a durable German-engineered mechanism, delivering 2.1 Joules of impact energy. The lightweight design makes this tool ideal for rod hanging, seismic & safety attachments, cable tray & strut mounting, clamp mounting, and rail mounting.
Additional Features
- Lightweight design makes this tool ideal for rod hanging, seismic & safety attachments, cable tray & strut mounting, clamp mounting, and rail mounting.
- Brushless motor and durable German-engineered mechanism for efficient performance and runtime.
- Rotating Dial to set tool to a specific applicaiton mode - Drill, Hammer Drill, or Chip.
| Technical Specifications – DCH273 |
| ||
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| |
| Impact Energy | 2.1 Joules |
| |
| No-Load Speed | 0 – 1,100 RPM |
| |
| Blows per Minute (BPM) | 0 – 4,600 BPM |
| |
| Max Drilling Capacity (Concrete) | 24 mm |
| |
| Max Drilling Capacity (Metal) | 13 mm |
| |
| Max Drilling Capacity (Wood) | 26 mm |
| |
| Chuck Type | SDS-Plus |
| |
| Brushless Motor | Yes |
| |
| LED Light | Yes |
| |
| Weight Without Battery | 2.5 kg |
| |
|
| |||
| Included | |||
| Battery | 2 X 5.0 Ah | ||
| Charger | 1 pc | ||
| Carrying Case | Yes | ||
| 360˚ Side Handle | Yes | ||
| Depth rod | Yes | ||
| Adjustable hook | Yes | ||
P322 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 164-06-DCH273P2 | 1 / 1 |