Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS 13MM HAMMER DRILL DRIVER 90NM (3.5AH PSx1) DCD806S1T
- S160-06
Product Overview
Take on a wide range of demanding applications with the 20V MAX* XR® Brushless Cordless 1/2 in. Hammer Drill, our most powerful 20V MAX* 2-speed hammer drill**. Make up to 175 holes per charge†† with this solution engineered up to 109% more powerful†. Equipped with the ANTI-ROTATION System that senses the rotational motion of the tool and shuts it down if the motion is excessive, this tool helps maximize control on demanding jobs. Featuring a high-speed transmission, a variable speed trigger with 2 speed settings, and an integrated hammer mode function this drill makes quick work of masonry drilling applications. Work confidently with a 1/2 in. metal ratcheting chuck and illuminate dim work areas with an integrated 3-position LED. As a part of our best performing line of 20V MAX* power tools, this next-generation XR® hammer drill helps you maximize productivity on tough jobs.
| Technical Specifications – DCD806 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Gear: 0-650 RPM |
| 2nd Gear: 0-2,000 RPM | |
| Impact Rate | Low: 0-11,050 BPM |
|
| High: 0-34,000 BPM |
| Max Torque | Hard: 90 Nm |
| Soft: 27 Nm | |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm |
| Max Drilling Capacity | Wood: 55 mm |
| Metal: 13 mm | |
|
| Masonry: 13 mm |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.34 kg |
| Included | |
| Battery | 1 X POWERSTACK™ 3.5 Ah |
| Charger | 1 pc |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |

P315 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 160-06-DCD806S1T | 1 / 1 |