Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS 1/2" HOG RING 338NM IMPACT WRENCH (4AH X 2) DCF911M2T
- S161-04X
Product Overview
This 20V MAX* 1/2 in. Cordless Impact Wrench with Hog Ring Anvil was built for quick loosening and tightening of bolts, lug nuts, and other fasteners. The Impact Wrench delivers 339 Nm (250 ft-lbs) of fastening torque and 542 Nm (400 ft-lbs) of breakaway torque in a lightweight body suited for a range of applications in confined, difficult-to-access workspaces. Use the integrated LED in low-light spots for enhanced visibility as you work. Battery not included.
| Technical Specifications – DCF911 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Anvil Size and Type | 12.7mm ( 1/2" ) Hog Ring Anvil |
| No-Load Speed | 0-2,850 RPM |
| Max Tightening Torque | 339 Nm |
| Max Breakaway Torque | 542 Nm |
| Max Impact Rate | 3,250 IPM |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.0 kg |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |
P317 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-04X-DCF911M2T | 1 / 1 |