Products
DEWALT TSTAK - SOFT TOTE DWST82990
- S253-03
Description:
Product Overview
TSTAK Soft Tool Tote
Additional Features
- Injected Plastic Bade providing Water Ingress Protection On Wet Floors
- TSTAK System Compatible Via Side Stacking Latches
- Aluminium Handle For Durability and Comfort
- 30KG Weight Capacity
- Rivet Reinforced Construction Durability & Long Life
- Padded Shoulder Strap For Comfort During The Transportation Of Heavy Tools
- Close Zip Compartment for storing valuables securely
| Specifications | |
| Weight Capacity | 30 Kg |
| Product Width | 45 cm |
| Capacity | 18 l |
| Soft Storage Product Type | Totes |
| Product Height | 35 cm |
| Internal Sections | yes |
| Lockable | No |
| Product Weight | 2 Kg |
| Product Handle Type | Carry Handle & Shoulder Strap |
| Wheels | No |
| Standards/Norms | yes |
| Open/Closed | Open |
| Depth | 25 cm |
| Number of Pieces | 1 |
| Waterproof Base | Yes |
| Reinforced Panels & Rivet Construction | Yes |
| Product Length | 250 mm |
| Is it a Set | No |
| Packaging | Carton |
P341 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 253-03-DWST82990 | 1 / 1 |