Products
DEWALT TSTAK - QUICK-ACCESS TOOL CHEST (30 GALLONS) DWST17871
- S251-05
Description:
Product Overview
The DEWALT® TSTAK™ Quick-Access Tool Chest offers high volume storage, making it the right choice for transporting large tools that do not fit inside standard-sized boxes. It also provides IP54 dust and water protection. With its Quick-Access lid, half the Tool Chest can be opened at a time, so grabbing the right tool is easy to do, even when TSTAK™ boxes are connected to the top to create a useful workstation.
Additional Features
- QUICK ACCESS LID: Allows opening the half-lid on top for quick access to tools, without removing stacked TSTAK™ modules
- 2X IP54 Seals (one on large lid and one on quick-access lid): For resistance to dust and water
- MAXIMUM LOAD CAPACITY: 110Lbs/50kg in total
- Designated ribs for dividers placements
- ANTI-RUST METAL LATCHES & HINGES: For added durability
- PADLOCK EYE: For security. Both the main job chest and quick access lid are lockable.
- MAXIMUM VOLUME: 30 Gallons
Includes
- (1) Chest
| Specifications | |
| Weight Capacity [Metric] | 50 kg |
| Product Width [Metric] | 60 cm |
| Hinge Material | Metal Hinge |
| Product Height [Metric] | 43 cm |
| Lockable | Yes |
| Product Weight [Metric] | 7 Kg |
| Latch Material | Metal Latch |
| On Wheels | Yes |
| Packaging | Carton |
| Product Length [Metric] | 80 cm |
P339 Share
| ITEM NO. | PACKING (PC) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 251-05-DWST17871 | 1 / 1 |