Products
DEWALT 650W PORTABLE JIGSAW DWE349
- S210-01
Description:
Additional Features:
• Variable Speed Dial and Trigger: Provides controlled cutting across various materials for enhanced precision.
• Tool-Free Adjustable Shoe: Features an anti-scratch cover and bevels up to 45 degrees in both directions for versatile cutting angles.
• Keyless Blade Change: Enables fast and easy blade replacement, minimizing downtime.
| Technical Specifications | |
| Power Input | 650 W |
| No Load Speed | 500 - 3200 rpm |
| Stroke Length | 20 mm |
| Max Cutting Depth In Wood | 85 mm |
| Max Cutting Depth In Aluminum | 20 mm |
| Max Cutting Depth In Steel | 10 mm |
| Weight | 2.4Kg |
| Shank Type | T Shank |
P334 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 210-01-DWE349 | 1 / 1 |