Products
DEWALT 650W 13MM 550W 0-2800PM ROTARY DRILL DWD024K
- S214-02
Description:
Product Overview
With a excellent power to size ratio, the DWD024 can deliver up to 47,000 blows per minute, a no load speed of 2,800 rpm and 8.6Mn of torque. Its compact design enables comfortable use in tight spaces, while its powerful enough to drill into heavy duty materials. 110V mains powered.
Additional Features
- An excellent power to size ratio results in a powerful, durable drill in a compact size
- Trigger sensitive variable speed switch allows a user to drill slowly for precision accuracy when starting to drill a hole
- Rubber back handle increase comfort to the user in drilling and hammer drilling applications
- Lock on button gives the user the option to keep the machine continually running when doing repetitive operations
| Technical Specifications | |
| Power Input | 650 W |
| No Load Speed | 0-2800 rpm |
| No Load Beats | 0-47600 bpm |
| Chuck Capacity | 13 mm |
| Max Drilling Capacity In Wood | 25 mm |
| Max Drilling Capacity In Steel | 13 mm |
| Max Drilling Capacity In Masonry | 16 mm |
| Weight | 1.4Kg |
Included
1 Set Masonry Drill Bit (5pcs) (10mm, 8mm, 6mm, 5.5mm, 5mm)
1 Set HSS Drill Bit (5pcs) (6.0mm, 4.8mm, 4mm, 3.6mm, 3.2mm)
1 x Hard case
P336 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 214-02-DWD024K | 1 / 1 |