Products
DEWALT 20V MAX XR® BRUSHLESS HIGH TORQUE IMPACT DRIVER (1.7PS x1) DCF860E1T
- S161-03X
Product Overview
This 20V MAX* XR® 3-Speed High Torque Impact Driver is engineered for the demands of the pro with a max torque of 283 nm (2,500 in-lbs)., making it our highest torque impact driver†. Maximize productivity with up to 63% faster driving**, a no-load speed of 0-3,800 RPM, 9 built-in LEDs, and 3-speed mode select to power through tough jobs.
| Technical Specifications – DCF860 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Mode: 0-1,800 RPM |
| 2nd Mode: 0-2,500 RPM 3rd Mode: 0-3,800 RPM | |
| Max Impact Rate | 4,500 IPM |
| Max Torque | 283 Nm |
| Speed Settings | 3-speed |
| Tool Holders | 6.35 mm (1/4”) |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.1 kg |
|
| |
| Included | |
| Battery | 1 X POWERSTACK™ 1.7AH Battery |
| Charger | 1 pc |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |
P316A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-03X-DCF860E1T | 1 / 1 |