Products
DEWALT 20V MAX XR®BRUSHLESS 3/4" HOG RING HIGH TORQUE 1925NM IMPACT WRENCH IN TSTAK (BARE) DCF964NT
- S161-09
Product Overview
Complete tough jobs utilizing the power of the 20V MAX* XR® 3/4" High Torque Impact Wrench. Our highest rated max torque 3/4" impact wrench** delivers up to 102% more torque***, making it ideal for heavy-duty applications. This tool features a glass-filled nylon housing to help protect against oils & harmful solvents. Other features such as PRECISION WRENCH™ mode, which helps prevent overtightening and fastener run-off, as well as a 4-mode push button switch, to easily change speeds and LED brightness, are included to help maximize efficiency and productivity on the jobsite.
| Technical Specifications – DCF964 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Anvil Size and Type | 3/4" Hog Ring Anvil |
| No-Load Speed | 0-1,200 RPM |
| Max Tightening Torque | 1,925 Nm |
| Max Breakaway Torque | 2,576 Nm |
| Max Impact Rate | 2,015 IPM |
| Speed Settings | 4 modes (including Precision Wrench™ control) |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 3.7 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |

P319A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-09-DCF964NT | 1 / 1 |