Products
DEWALT 20V MAX XR® 3-SPEED IMPACT 1/4 IN. DRIVER (BARE) DCF845N
- S161-01
Description:
Product Overview
Experience Power™ and drive large diameter screws with the 20V MAX* XR® 1/4 in. 3-Speed Impact Driver. Featuring a compact design and 3-speeds, this powerful impact driver delivers 205 nm (1,825 in-lbs). of max torque and premium user control for a variety of applications.
| Technical Specifications – DCF845 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Mode: 0-1500 RPM |
| 2nd Mode: 0-2,800 RPM 3rd Mode: 0-3,400 RPM | |
| Max Impact Rate | 4,200 IPM |
| Max Torque | 206 Nm |
| Speed Settings | 3-speed |
| Tool Holders | 6.35 mm (1/4”) |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 0.9 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Belt Hook | Yes |
P316 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-01-DCF845N | 1 / 1 |