Products
DEWALT 20V MAX XR® 140MM METAL CUTTING CIRCULAR SAW (BARE) DCS373N
- S169-01
Description:
Product Overview
The DCS373 18V XR Metal Cutting Circular Saw is powered by a 3700 rpm motor and features a 140mm 30 tooth carbide tipped metal cutting blade for a variety of metallic construction materials up to 43mm. Bare unit, batteries and charger sold separately.
Additional Features
- Spindle lock for quick and easy blade change
- Ergonomic handle set with rubber overmould to optimise end user comfort
- New transparent front guard paired with LED light and unique chemically treated glass window for enhanced line of cut visibility
- Extremely durable tool design with steel shoe to withstand rough job site conditions
- Improved ergonomic design and rubber grip increase comfort
| Technical Specifications – DCS373 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 0 - 3,700 RPM |
| Blade Diameter | 140 mm |
| Blade Bore | 20 mm |
| Max. Depth of Cut at 90° | 43 mm |
| Power Output | 460W |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 3.8 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
P325 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 169-01-DCS373N | 1 / 1 |