Products
DEWALT 20V MAX JIGSAW (BARE) DCS331N
- S167-01
Product Overview
This 18V XR Jigsaw has an all metal, lever-action keyless blade clamp designed for quick and easy blade changes and an all-metal keyless shoe bevel with four detents at 0°, 15°, 30°, and 45° to make bevel adjustments easy. The variable-speed trigger provides up to 3,000 strokes per minute to easily adjust speeds during cutting and 4-position orbital action for wood cutting. A removable shoe cover helps protect materials from scratches and the dust blower helps users see where they're cutting.
Additional Features
- Patented anti-vibration counter-balance mechanism and rubber grip providing a smooth operation
- Dust blower keeps line of cut clear of dust and debris
- 3-position pendulum action controls the aggressiveness or smoothness of cuts
- Improved ergonomic design
- Latest generation premium Jigsaw featuring new XR Lithium Ion Technology
- Powerful & Highly efficient DEWALT PM47 fan-cooled motor with replaceable brushes. delivers fast cutting action up to 3000 strokes per minute maximising user productivity
- Modular component design for trouble free servicing
- Rubber coated grip to reduce surface vibration and user fatigue
- Intelligent variable speed trigger & lock-off switch for quick controlled cuts and enhanced work safety
- Part of the intelligent XR Lithium Ion Series designed for efficiency and making applications faster
| Technical Specifications – DCS331 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed Rate | 0 - 3,000 SPM |
| Stroke Length | 26 mm |
| Bevel Capacity | 0-45° |
| Max. Cutting Capacity (Wood) | 135 mm |
| Max. Cutting Capacity (Aluminium) | 25 mm |
| Max. Cutting Capacity (Steel) | 10 mm |
| Blade Type | T-Shank |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 2.3 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Dust Port | Yes |
| Anti-Scratch Shoe Cover | Yes |
P324 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 167-01-DCS331N | 1 / 1 |