Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® RANDOM ORBITAL SANDER (BARE) DCW210N
- S170-01
Description:
Product Overview
Our 18V XR brushless 125mm random orbital sander provides you with the power and runtime to get the job done. A 2.6mm orbit and variable speed control provides a high surface finish in all applications. Use the included dust bag or switch to an extractor with the Airlock compatible outlet.
Additional Features
- Built in dust extraction port allowing direct connection to dust extractor, or DEWALT AirLock system
- Textured anti-slip top and body grip provides ultimate comfort and control during use
- Dust-sealed switch prevents contamination
- Dust sealed bearings and components for a long product life
- Uses hook and loop paper for consistent adhesion and fast changing
| Technical Specifications – DCW210 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 8,000 - 12,000 OPM |
| Pad Size | 125 mm (5”) |
| Orbit Size | 2.6 mm |
| Speed Control | Variable Speed Dial (for different materials & finishes) |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
P326 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 170-01-DCW210N | 1 / 1 |