Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® 4" ANGLE GRINDER WITH PADDLE SWITCH (BARE) DCG408N
- S162-03
Product Overview
Complete grinding applications with the 20V MAX* Brushless Cordless 100mm Paddle-Switch Angle Grinder that maintains constant speed under load. Equipped with overload protection and an efficient brushless motor, this cordless tool accommodates 100mm wheels. Designed for versatility and durability, this grinder features mesh screens that help prevent debris that can cause damage from entering internal components. Offering paddle-switch operation for continual use, the 20V MAX* Brushless Cordless 100mm Paddle-Switch Angle Grinder is ideal for tough days on the job.
| Technical Specifications – DCG408 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 0-9000 RPM |
| Max Disc Diameter | 100 mm |
| Spindle Thread | M 10 |
| Switch Type | Paddle Switch |
| Mesh Screens | Yes, reduces motor dust ingress |
| Electronic Brake | Yes, safety application protect injures |
| Electronic Clutch | Yes, reduces the kickback reaction in the event of a pinch or stall |
| Compact Gearcase | Yes, allows access into tight spaces |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.61 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Side Handle | Yes (2-Position Side Handle) |
| Guard | Yes (Quick-Change Guard Removal) |
| Blade Wrench | Yes |

P319C | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 162-03-DCG408N | 1 / 1 |