Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® 184MM CIRCULAR SAW (BARE) DCS570N-B1
- S169-02
Product Overview
The cordless solution for professionals working on general purpose cutting and ripping applications. Part of the DEWALT 18V XR range, the DCS570 has a brushless motor, a no load speed of 5,500rpm, a maximum cut depth of 65mm, and variable bevel angle adjustment. Bare unit, batteries and charger sold separately.
Additional Features
- Variable adjustment of the bevel angle to 57 degrees
- Scale for precise cutting depth setting to 64 mm
- Optimum balance for safe, fatigue-free operation
- Stable block construction for low vibration running and long service life
- Additional handle for safe two-handed work
- Direct compatibility with DEWALT AirLock system for easy, secure connection to extraction hose
- Dust blower clears dust and debris from cut line
- LED work light for improved cut line visibility
| Technical Specifications – DCS570 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 0 - 5,500 RPM |
| Blade Diameter | 184 mm |
| Blade Bore | 20 mm |
| Max. Depth of Cut at 90° | 64 mm |
| Max. Depth of Cut at 45° | 49 mm |
| Bevel Capacity | 0° - 57° |
| Power Output | 900W |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 3.6 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Spanner | Yes |
| Dust Extraction Spout | Yes |
| Rip Fence | Yes |
|
| |
|
| |
|
| |
P325 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 169-02-DCS570N | 1 / 1 |