Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS ROTARY POLISHER (BARE) DCM849N
- S163-01
Description:
Product Overview
Complete a wide range of automotive jobs including headlights, windshield, fiber glass, gelcoat, and other glass-polishing applications with the 20V MAX* XR® 7 in. Cordless Variable-Speed Rotary Polisher. Featuring a high-efficiency brushless motor that delivers a no-load speed of 800-2,200 rpm and a variable speed trigger, this versatile tool maximizes control on the jobsite.
| Technical Specifications – DCM849 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 800-2,200 RPM |
| Max Backing Pad Diameter | 180 mm |
| Spindle Thread | M14 |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.9 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Two position Side Handle | Yes |
| Hook and Loop Backing Pad | Yes |
P320 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 163-01-DCM849N | 1 / 1 |