Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS DEAD MAN'S SWITCH DIE GRINDER (4.0AH X2) DCG426M2T
- S162-04X
Description:
Product Overview
This 18V XR expansion tool is ideal for metal fabricators and engineers who want the freedom of cordless. Our 18V brushless motor delivers 760W performance coupled with 3 speed settings for increased control and versatility in applications. Bare unit, batteries and charger sold separately.
Additional Features
- Dual position variable speed switch Improved gripping area and speed control
- LED nose ring Improved work piece visibility
- Mesh guard reduces motor contamination
- Durable textured rubber nose
- Airstream directed away from user improved comfort in use
| Technical Specifications – DCG426 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Mode: 0-10,000 RPM |
|
| 2nd Mode: 0-17,500 RPM |
|
| 3rd Mode: 0-25,000 RPM |
| Max Wheel Diameter | 38 mm |
| Collect Size | 6 mm |
| Speed Setting | 3 |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.2 kg |
|
| |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Wrench | Yes |
P320 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 162-04X-DCG426M2T | 1 / 1 |