Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS XR® METAL CHUCK DRILL/DRIVER (4.0AH X2) DCD800M2T
- S160-05
Product Overview
Engineered for professional-grade performance, the 20V MAX* XR® Brushless 1/2 in. Drill/Driver delivers the power and speed needed for heavy-duty drilling and fastening applications. The high-output brushless motor helps you tackle demanding projects with up to 40% more Unit Watts Out. Complete a wide range of drilling jobs with this versatile power tool, which outputs up to 2,000 rpm when drilling into wood and metal. This lightweight, well-balanced Drill/Driver was built compact to help users comfortably work in tight spaces for extended periods of time. The 3-position, pivoting LED is designed to enhance visibility in dimly lit work areas with its 3 mode settings and up to 70 Lumens of brightness.
| Technical Specifications – DCD800 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Gear: 0-650 RPM |
| 2nd Gear: 0-2,000 RPM | |
| Max Torque | Hard: 90 Nm |
| Soft: 27 Nm | |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm |
| Max Drilling Capacity | Wood: 55 mm |
| Metal: 13 mm | |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.2 kg |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |
P315 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 160-05-DCD800M2T | 1 / 1 |