Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS ATOMIC™ DRILL DRIVER (BARE) DCD708N
- S160-03
Description:
Product Overview
Unlock powerful performance in a compact size with the ATOMIC™ 20V MAX* 1/2 in. Drill/Driver. Designed for a variety of drilling applications, this lightweight tool delivers up to 340 UWO to help keep you productive on the jobsite.
| Technical Specifications – DCD708 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 1st Gear: 0-450 RPM |
| 2nd Gear: 0-1,650 RPM | |
| Impact Rate | Low: 0-8,500 BPM |
| High: 0-29,750 BPM | |
| Max Torque | Hard: 65 Nm |
| Soft: 26 Nm | |
| Chuck Capacity | 1.5 - 13 mm |
| Max Drilling Capacity | Wood: 30 mm |
| Metal: 13 mm | |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.1 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included | |
| Belt Hook | Yes |
P314 Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 160-03-DCD708N | 1 / 1 |