Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS ATOMIC™ 1/2" DETENT PIN ANVIL IMPACT WRENCH (2.0AH X2) DCF922D2
- S161-05
Product Overview
The ATOMIC™ 20V MAX* 1/2 in. Cordless Impact Wrench with Detent Pin Anvil was designed easily to handle various fastening projects. Get up to 406 Nm (300 ft-lbs) of max fastening torque and 610 Nm (450 ft-lbs) of max breakaway torque with this compact power tool that offers easy maneuverability without sacrificing power. Choose between 4 speed settings including Precision Wrench™ control feature and Timber Screw™ mode to allow for reliable high-level performance, operability, and versatility. Dark work areas are no problem with this Cordless Impact Wrench, which comes with an LED work light for visibility in dimly lit spaces.
| Technical Specifications – DCF922 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Anvil Size and Type | 12.7mm ( 1/2" ) Detent Pin Anvil |
| No-Load Speed | 0-2,500 RPM |
| Max Tightening Torque | 406 Nm |
| Max Breakaway Torque | 610 Nm |
| Max Impact Rate | 3,550 IPM |
| Number of Speed Setting | 4 |
| LED Light | Yes |
| Brushless Motor | Yes |
| Weight Without Battery | 1.1 kg |
|
| |
| Included | |
| Battery | 2 X 2.0 Ah |
| Charger | 1 pc |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Belt Hook | Yes |
P317 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-05-DCF922D2 | 1 / 1 |