Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS 26MM SDS-PLUS ROTARY HAMMER (4.0AH X2) DCH133M2T
- S164-01X
Product Overview
Complete tough applications with the 20V MAX* Brushless 1 in. Rotary Hammer. Powered by a brushless motor and a durable German-engineered mechanism, this high-performance tool delivers 2.6 Joules of impact energy. The lightweight design makes this tool ideal for forming, rod hanging, structural connections, beam and column anchorage, steel stanchion mounting, and clip and bracket mounting. Optimize performance in a wide range of jobs with a rotating dial that can be set to drill, hammer drill, or chip mode.
|
| Technical Specifications – DCH133 | |
|
| Voltage | 20V MAX (18V) |
|
| Battery Type | Lithium-Ion |
|
| Impact Energy | 2.6 Joules |
|
| No-Load Speed | 0 – 1,500 RPM |
|
| Blows per Minute (BPM) | 0 – 5,500 BPM |
|
| Max Drilling Capacity (Concrete) | 26 mm (1 inch) |
|
| Max Drilling Capacity (Metal) | 13 mm (1/2 inch) |
|
| Max Drilling Capacity (Wood) | 30 mm (1-3/16 inch) |
|
| Core Drill Capacity In Soft Brick : | 50 mm |
|
| Chuck Type | SDS-Plus |
|
| Brushless Motor | Yes |
|
| Weight Without Battery | 2.3 kg |
|
| ||
| Included | ||
| Battery | 2 X 4.0 Ah | |
| Charger | 1 pc | |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) | |
| 360˚ Side Handle | Yes | |
| Depth rod | Yes | |
|
|
| |
P321 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 164-01X-DCH133M2T | 1 / 1 |