Products
DEWALT 20V MAX BRUSHLESS 1/2" HOG RING IMPACT WRENCH (BARE) DCF900N
- S161-08
Product Overview
Complete tough jobs utilizing the power of the DEWALT 20V MAX* XR® 1/2 in. High Torque Impact Wrench. Delivering 1396 nm (1030 ft-lbs.) of max fastening torque and 1898 nm (1400 ft-lbs.) of max breakaway torque, it is ideal for large pipe flanges, grooved couplings, wheel lugs, concrete anchor bolt setting, and other heavy-duty impact wrench applications. Featuring 4-mode push button and PRECISION WRENCH™ mode to help prevent overtightening in forward, and run-off in reverse, this Impact Wrench offers users additional control
|
| Technical Specifications – DCF900 | |
|
| Voltage | 20V MAX (18V) |
|
| Battery Type | Lithium-Ion |
|
| Anvil Size and Type | 12.7mm ( 1/2" ) Hog Ring Anvil |
|
| No-Load Speed | 0-2,300 RPM |
|
| Max Tightening Torque | 1,396 Nm |
|
| Max Breakaway Torque | 1,898 Nm |
|
| Max Impact Rate | 2,200 IPM |
|
| Speed Settings | 4 modes (including Precision Wrench™ control) |
|
| LED Light | Yes |
|
| Brushless Motor | Yes |
|
| Weight Without Battery | 2.9 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | ||
P319 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 161-08-DCF900N | 1 / 1 |