Products
DEWALT 20V MAX BRUSHED ATOMIC STICK VACUUM (BARE) DCV501LN
- S174-01
Product Overview
Built for demanding jobsite conditions, this vacuum delivers both power and durability with its high-performance 18V motor, making it ideal for efficiently picking up common debris such as drywall dust, fine particles, and even small screws or nails. Its strong suction capability, driven by a maximum airflow of 15.9 L/s, ensures faster and more effective clean-up across a variety of applications. Designed with user safety in mind, the unit is L-Class compliant, providing reliable protection against hazardous dust during operation.
Additional Features
- HEPA FILTRATION allows efficient clean-up of fine dust.
- CYCLONIC ACTION: Debris is directed away from the filter ensuring maximum suction performance is maintained over longer periods of use.
- ON BOARD LED: Illuminates work area in poor light conditions for increased user productivity.
- VERSITILE: Comes with 6 different cleaning accessories to tackle any cleaning job from floor level to overhead.
- 3 YEAR GUARANTEE: Tool covered by extended warranty, subject to registration.
- PART OF THE CORDLESS 18V XR SYSTEM: Fully Compatible With 250+ Solutions.
| Technical Specifications – DCV501LN | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Negative Pressure | 9 kPa |
| Tank Capacity [Metric] | 0.7 l |
| Vibration Emission Value | <2.5 m/s2 |
| Uncertainty K (Vibration) | 0.5 m/s² |
| Extraction Classification | L Class |
| Product Width [Metric] | 134 mm |
| Hose Diameter [Metric] | 32 mm |
| Product Length [Metric] | 466 mm |
| Brushless Motor | Yes |
| Wet/Dry | No |
| Weight Without Battery | 1.5 kg |
| ***Batteries and Charger NOT included | |
| Included
| |
P327A | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 174-01-DCV501LN | 1 / 1 |