Products
DEWALT 20V MAX 76MM CUT OFF TOOL (4.0AH X 2) DCS438M2T
- S166-02X
Product Overview
Cut a wide range of materials with the 20V MAX* XR® Brushless 3 in. Cut-Off Tool. With a no-load speed of 20,000 rpm, this durable tool is designed for metal, tile, stone, plastic, and drywall/fiber cement. Offering quick wheel changes and both forward and reverse capability, this tool is delivers optimized performance depending on the application. The included dust shroud with adjustable shoe and AirLock™ connection allows for convenient attachment to DEWALT extractors, while the integrated LED lets you work in dark spaces. As a part of the 20V MAX* system, this TOOL CONNECT™ Chip-Ready product can be seamlessly intergraded into your current inventory.
| Technical Specifications – DCS438 | |
| Voltage | 20V MAX (18V) |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| No-Load Speed | 0 - 20,000 RPM |
| Disc Diameter | 76 mm |
| Maximum Cutting Depth | 22 mm |
| Maximum Disc Thickness | 2.2 mm |
| Spindle Diameter | 10 mm |
| Brushless Motor | Yes |
| LED Light | Yes |
| Weight Without Battery | 1 kg |
|
| |
| Included | |
| Battery | 2 X 4.0 Ah |
| Charger | 1 pc DCB1104 |
| Carrying Case | Yes (TSTAK) |
| Wrench | Yes |
| Bonded Abrasive Wheel | Yes |
| Diamond† Multi-Material Wheel | Yes |
| Diamond† Tile Wheel | Yes |
| Removable Dust Shroud With Adjustable Shoe And Airlock™ Connection | Yes |
| Arbor Adapter Ring | Yes |
P324 | ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 166-02X-DCS438M2T | 1 / 1 |