Products
DEWALT 1700W 11KG 27J INLINE BRUSHLESS DEMOLITION HAMMER D25911K
- S215-02
Description:
Product Overview
This 27 LB SDS MAX Inline Chipping Hammer quickly breaks down dense concrete with up to 27 Joules of impact energy+. The hammer tackles horizontal and downward chipping for high-performance in mid-to-lower wall and flooring tasks and is ideal for wall breaching, channel creation as well as bushing and scarifying. With up to 1,620 BPM, the hammer has a 1-5 inches chipping range. +According to EPTA-Procedure 05/2009.
Applications:
- Wall Breaching
- Slab Removal
- Channel Creation
- Surface Preparation
| Technical Specifications | |
| Power Input | 1700 W |
| Beats Per Minute | 810-1620 bpm |
| Impact Energy (EPTA) | 27 J |
| Chiesel Positions | 12 |
| Cord Length | 4 m |
| Vibration Levels | 6m/s2 |
| Tool Holder | SDS-Plus |
| Weight | 12.7Kg |
P336B Share
| ITEM NO. | PACKING (SETS) BOX | Quantity |
|---|---|---|
| 215-02-D25911K | 1 / 1 |